Bugun...


Necmi ÖZDEMİR

facebook-paylas
Gelecek: Beyin-Bilgisayar arayüzü ve insan makine
Tarih: 09-01-2019 10:40:00 Güncelleme: 09-01-2019 10:40:00


Bilgisayar ve ilk insan-makine arayüzlerinin icat edilmesinden beri (HMI), birçok teknoloji uzmanının hayali, bilgisayarlar ve insan beyni arasında doğrudan bağlantılar oluşturmaktı. Bu beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI'ler) düşünce → fiziksel eylem → bilgisayar tepkisi arasındaki çeviriye özgü gecikmeyi ortadan kaldırır. BCI'ler ayrıca fiziksel eylemleri gerçekleştiremeyen kişilerin gerçek dünyada adım atmaları için güçlü bilgisayar araçlarını beyinlerindeki elektriksel sinyallerle doğrudan kontrol etmek için gerekli.

Hayallerden biri, BCI'ların eninde sonunda, insan bilgisinin tüm kriterlerini hemen anında hatırlama alanına yerleştirecek olmasıdır: Artık internet üzerinden yazarak veya sesli komutlarla aramaya gerek yok. Yakın bir gelecekte, neye ihtiyacımız olduğunu düşünebileceğiz ve ilgili bilgiyi doğrudan bir buluttan ve zihnimizin ön saflarından çekebileceğiz. BCI'lar işe yarıyor çünkü beynimizdeki nöronlar arasında gönderilen sinyalleri tespit edebiliyoruz. Bu küçük bitler, her nöronda iyonlar tarafından ifade edilen elektrik potansiyelindeki farklılıklardır. Bilim adamları bu sinyalleri implante edilebilir elektrotlar kullanarak bulabilir ve ölçebilir. Sinyaller, uzun yıllar boyunca titiz araştırma ve deneyler sonucunda geliştirilen algoritmalarla çevrilen dijital bilgi haline gelir. Böylece,beynimizin sinyalleri daha sonra özel olarak etkinleştirilmiş protez uzuvları ve tekerlekli sandalyeleri kontrol etmek ve monitörlerde imleçleri ve tıklama düğmelerini taşımak için kullanılabilen makine zekası için bir yönetmen haline gelir.

Yazılım ayrıca, sayıları ve harfleri temsil eden çok özel "düşünceler"i ifade eden sinyalleri tanımak için eğitilebilir, bu da fiziksel olarak yazamayan insanlar için yazma (bir tür) sağlar. Tıpkı herhangi bir yazılım uygulamasında olduğu gibi, BCI'ler kötü niyetli beyin-casus yazılımlarının  saldırılarına  karşı hassastır. Bir BCI, sayısal bir yapıda sayıları ve harfleri taşıdığında birisinin bu verileri ele geçirmesi ve bir bankacılık PIN numarasını veya bir sosyal güvenlik numarasını temsil edip etmediğini çevirmesi zor olmayacaktır.Tıp topluluğunun kutsal kârı, engelli insanların yaşamlarını daha iyi hale getirmek için nöroprostetikte (Nöroprostetik, fonksiyonel performans için sinir sisteminin doğrudan elektriksel stimülasyonunun kullanılmasıdır) BCI'ları kullanmak (*) 2014 Dünya Kupası'nın açılış vuruşunu yapan felçli  bir adamın  zihin  kontrollü dış iskelet noktasına kadar. İş fırsatlarının tüm ekosistemi bu son teknoloji etrafında büyüyor:

- Kernel , hipokampustan anıları yakalamak, onları AI ile okumak ve bunları% 80'e kadar doğrulukla “kaydetmek” üzerinde çalışıyor.

- Elon Musk'un Neuralink girişimi, beyin ve bilgisayarlar arasında implante edilebilir arayüzler yaratmayı hedefliyor. Erken hedefler, beyin ve sinir sistemi bozukluklarına yönelik tedaviler geliştirmek normal işlev gören beyinleri geliştirmeye yol açmak, yani bellek ve işlem hızını artırmak, yerleşik bulut ve internet erişimi eklemek ve duyularımızı  genişletmek.

- Foc.us adında bir şirket, oyuncuların tepki hızını artırmak için “beyin uyarıcıları” pazarlıyor .

- Neuropace  nöbetlere neden olan nöronlar arasında gönderilen sinyalleri öngörme,  tespit etme ve durdurma yolları üzerinde çalışıyor.

“Felçli bir adam, zihin kontrollü bir Robotik dış iskelet kullanarak Dünya Kupası 2104’ün ilk vuruşunu yaptı." Bu,  felçlilerin tekrar yürümesine yardımcı olmak için teknolojiyi kullanmaya odaklanan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir araştırmacı işbirliği olan "Walk Again Project" ile mümkün olmuştur. Bu proje, Duke University Center for Neuro-engineering dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan yapılan araştırmalarla desteklenmektedir.Hasta yürümeyi düşündüğünde, beyin sinyalleri bir bilgisayara iletilir ve bu da buna göre hareket etmek için dış iskeleti harekete geçirir.Dış iskelet, beyin sinyallerini almak sırt çantasındaki bir bilgisayara aktarmak için hastanın kafasına yerleştirilen bir başlık kullanır.

Juliano Pinto, belden aşağısı tamamen felçli bir kişi. Pinto, Robotik takımını kullanarak dünya kupası açılış töreninde dokunmatik çizgiyle belirlenen bir altlık boyunca resmi topa kısa bir vuruş yaptı.Araştırmacılar felç olan insanların tekerlekli sandalyeyi terk edebileceğine ve kelimenin tam anlamıyla tekrar yürüyebileceğine inanıyorlar.

- Mindmaze, felçli insanlara daha dolu bir deneyim sunmak için hareket yakalama VR / AR oyun sistemi oluştururken, Neurable, insanlara oyuncak ve oyunları kendi düşünceleriyle kontrol etme yeteneği vermek için benzer teknolojiyi kullanıyor.

- Pittsburgh merkezli Cerêve, FDA'dan, uykusuzluğu  düzelten “Uyku Sistemini” satmak için ticari satış  iznini aldı.

- Brainco , öğretmenlerin öğrencilerin sınıfta odaklanma seviyelerini izlemelerine yardımcı olacak ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yardım etmelerine yardımcı olacak, giyilebilir cihazlar üretiyor.

BCI'ların   tıbbi nedenlerden dolayı yaşam kalitesini  geliştirilebileceği insanlar olacaktır. Ancak  BCI'ların  uygulanmasıyla birlikte ortaya çıkan/çıkacak olan  bir takım ahlaki hususlar vardır.Birçoğumuz için biraz daha endişe verici olan, bu teknolojinin esasen insan zihni ile karanlık dünyalar tarafından manipüle edilebilecek dış dünya arasında bir köprü oluşturmasıdır. Beyinlerimizin güvenli bir şekilde fiziksel yapının kendisinin de güvenli tutulması yönünde büyük çaba sarf etmemek, endişe duymadan  tam hızda ilerlemek, gerçekten korkunç sonuçlara yol açacaktır. Eğer yazılım ele geçirilebiliyorsa ve şimdi beyin bu yazılımın bir parçasıysa, insanların  hackerlar ve teröristler tarafından ele geçirildiğini/kaçırıldığını görebilir miyiz? Yeni bir tür bilgisayar virüsü, insan zihninin ve vücudunun biyolojisinde zararlı etkiler yaratmak için tasarlanabilir mi?
Her yeni ve son derece güçlü teknolojik ilerleme, inanılmaz derecede iyi ve  kötü sonuçlara sahip olma potansiyeline sahiptir. Atomik güç, uydular, genetik mühendisliği, yapay zeka, beyin-bilgisayar arayüzleri farklı değildir. İnsan ırkının bu tür icatlarla tehdit edilmemesini sağlamak için iyi ve ahlaklı akıllı insanlar gerekir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU

Kocaelispor'u kim Çalıştırmalı ?


HABER ARA
YUKARI